Názov latinsky: Inonotus obliquus
Charakteristika pôsobenia z pohľadu tradičnej čínskej medicíny:
- Chuť: nevýrazná až sladká
- Povaha: teplá
- Tropizmus: slezina, pečeň, srdce, niekedy sa uvádzajú aj obličky a žalúdok
Tradičné použitie z pohľadu čínskej medicíny:
- vyživuje pečeň
- vyživuje obličky
- vyživuje srdce
- odstraňuje jedovaté látky a toxíny
- premieňa hlien
- oživuje krv
- upokojuje ducha
- podporuje obrannú Qi
Chagu môžeme nájsť po celom svete, predovšetkým v chladnejších oblastiach severnej pologule. Parazituje na breze, menej často aj na iných listnatých stromoch. Huba má dve vývojové štádia. Spóry huby sa uchytia na poranenom strome, kde pomaly klíčia a postupne strom oslabujú až zahubia. Medzi kôrou a belom rastie biela plodnica, ktorá časom tmavne. Po odumretí stromu sa kôra oddeľuje od dreva a odhaľuje plodnice tmavohnedej až čiernej farby, ktoré pripomínajú spálené uhlie, pričom vnútro býva svetlejšie. Plodnice majú nepravidelný tvar a veľmi tvrdú konzistenciu.
Chaga je najviac rozšírená na Sibíri v Rusku, no kvalitná Chaga pochádza z čistých oblastí čínskej provincie Hei Longjiang, kde rastie na voľne rastúcich brezách a zbiera sa po troch rokoch rastu. Túto hubu používali už pred 4000 rokmi obyvatelia Egypta a Mezopotámie. Je populárna tiež v Rusku a je neodmysliteľnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny. Obyvatelia Sibíri z nej pred tisíckami rokov pripravovali odvary na liečbu nádorov a nazývali ju „Darom od Boha.“ V Japonsku ju pôvodní obyvatelia používali najmä na tráviace problémy. V Severnej Amerike bola cenená ako pri šamanských rituáloch, tak na liečenie. Do biologického systému bola Chaga zaradená v roku 1801, svoje súčasné meno získala až v roku 1936.
Účinky Chagy:
V niektorých aspektoch pôsobenia sa Chaga podobá hube Coriolus, ktorá v organizme vyhľadáva patogény a likviduje ich. Chaga sa zameriava predovšetkým na tráviaci trakt a pečeň.
Má veľmi výrazné účinky na chronické zápaly, najmä v oblasti čriev, ale je vhodná aj pri zápaloch pankreasu, žlčníka a žalúdka. Používa sa pri ulceróznej kolitíde a Crohnovej chorobe.
Je vhodná pri infekčných ochoreniach, pretože aktivuje imunitný systém pri bakteriálnych a vírusových infekciách. Pomáha proti herpetickým vírusom, pásovému oparu, kandidóze, hepatitíde C či malárii. Pri skrytých patogénoch sa často kombinuje s hubou Coriolus.
Ak organizmus reaguje neprimerane, Chaga dokáže imunitný systém upokojiť tým, že znižuje produkciu IgE. Tento účinok sa využíva pri alergiách, Crohnovej chorobe alebo ulceróznej kolitíde. Chaga pôsobí preventívne proti anafylaktickému šoku.
Vďaka tropizmu k srdcu a žalúdku, a schopnosti čistiť toxíny a hlien, je vhodná pri aftoch, opare alebo akné.
Chaga sa používa ako doplnková terapia pri rakovine, najmä tráviaceho traktu, hrubého čreva, pečene, žalúdka, ale aj prsníka a maternice.
Má hojivý účinok na žalúdočnú sliznicu vďaka obsahu betulínovej kyseliny. Pomáha pri gastritíde, žalúdočných vredoch a likviduje baktériu Helicobacter pylori, ktorá môže spôsobovať zápaly a môže byť spúšťačom rakoviny žalúdka. Často sa kombinuje s hubou Hericium pre celkové pozitívne účinky na trávenie.
Je vhodná aj pri problémoch so žlčníkom, ako sú zápaly, hromadenie žlče, kamene a nádory. Pri týchto ťažkostiach sa kombinuje s bylinnou zmesou Da Po Dan Jie Shi Tang.
Spoločne s Reishi a Polyporusom je účinná pri liečbe psoriázy (lupienky).
Má hepatoprotektívne účinky – regeneruje a chráni pečeň, harmonizuje hladinu cukru v krvi, krvný tlak a tuky v krvi. Pomáha riešiť kardiovaskulárne problémy a má antitrombotické účinky.
Upokojuje psychiku, podporuje pamäť, koncentráciu a mentálne funkcie vďaka inhibícii enzýmu acetylcholínesterázy v mozgu. Napriek tomu sa na tieto problémy častejšie užívajú huby Reishi, Cordyceps a Hericium.
Podľa niektorých zdrojov rozhýbava tok energie a krvi, čím pomáha odstrániť rôzne blokády a zmierňuje bolesť. Blokády sa môžu prejaviť ako modriny, krvné zrazeniny, myómy či bolesti rôzne po tele. Pri týchto problémoch sa odporúča kombinácia Chagy s hubou Auricularia, ak človek neužíva lieky na riedenie krvi.
Má silné antioxidačné účinky, pôsobí ako adaptogén, chráni vnútorné orgány (najmä pečeň a obličky), detoxikuje organizmus, čistí krv, podporuje zdravie očí a vlasov a má anti-aging účinky.
Spoločne s Coriolusom a Cordycepsom sa podáva športovcom. Štúdie preukázali, že zvyšuje športovú výkonnosť.
Podľa niektorých štúdií môže byť účinná aj pri leukémii.
Účinné látky v hube Chaga:
Chaga obsahuje mnoho bioaktívnych látok. Medzi najvýznamnejšie patria polysacharidy (vrátane beta-glukánov), ktoré majú imunomodulačné, antioxidačné a protinádorové účinky. Významný je aj polysacharid IP3, ktorý má imunostimulačné vlastnosti.
Terpény majú protinádorové, antioxidačné a protiinfekčné účinky. Chaga je jedinečná obsahom betulínu a betulínovej kyseliny, ktorú získava z brezy. Polyfenoly majú antioxidačné vlastnosti a účinky proti infekciám aj rakovine.
Steroly majú funkciu fytohormónov, chránia hubu pred baktériami a vírusmi. Melanín, ktorý dáva Chage čiernu farbu, chráni pred UV žiarením a má protinádorové účinky.
Chaga obsahuje aj aminokyseliny (14 druhov v plodnici, 16 v podhubí), nenasýtené mastné kyseliny (napr. kyselinu olejovú a linolovú), betakarotén, vitamíny skupiny B, provitamín D2 a minerály (sodík, vápnik, horčík, železo, zinok, mangán a germánium).
Kontraindikácie a známe liekové interakcie:
Nie sú známe.