Bankovanie - vákuoterapia je jedinečná účinná masážna a liečebná technika, pri ktorej dochádza k veľmi intenzívnemu prekrveniu masírovanej časti. Pôvod bankovania je pripisovaný starovekej Číne. Prostredníctvom baniek možno zmierniť či odstrániť celulitídu, bolesti chrbta a kĺbov, osvedčili sa i pri liečbe migrény, cukrovky, vysokého krvného tlaku, zažívacích problémoch, dny, problémoch so žlčníkom, bolesťou sprevádzajúcou menštruačný cyklus atď.

Princíp bankovania


Na povrch kože (v oblasti chrbta, podbruška, lakťa, bedrového kĺbu, kolien, chodidiel alebo členku) sa prikladajú špeciálne banky určené na bankovanie, v ktorých je po priložení vytvorený podtlak (vákuum). Potom je koža a povrchová vrstva svalov vtiahnutá dovnútra a držaná v banke.


Pri klasickom bankovaní sa používajú sklenené banky a na vytvorenie podtlaku slúži zapálený liehový tampón upevnený napr. do pinzety, ktorý sa pred lokálnou aplikáciou na chvíľu vloží do banky. Ďalej sa banky môžu vopred nahriať a pri ich ochladzovaní sa vytvára podtlak. V súčasnej dobe sa hitom stávajú banky plastové či gumové, z ktorých sa vzduch odsáva vákuovou pumpičkou, teda nehrozí riziko spojené s užívaním ohňa. Existujú i banky s gumovým balónikom, ktorého pustením po predchádzajúcom stlačení a priložení banky na kožu sa podtlak dosiahne tiež.

Vyššie uvedený princíp je pre tzv. “suché bankovanie/banky”. Existuje tiež tzv. “krvavé bankovanie/banky”. Vopred sa pokožka nareže alebo niekoľkokrát napichne ihlou, takže banky nasávajú krv.
Pri masážnom (pohyblivom) bankovaní sa pracuje iba s jednou bankou, ktorá je mierne prisatá na pokožku tela a masíruje sa s ňou v smere toku lymfy. Pri tejto masáži dochádza k detoxikácii organizmu, prekrveniu rady tkanív a maximálnej relaxácii. Zvlášť ženy ocenia odstránenie celulitídy touto metódou v oblasti stehien, sedacích svalov, paží alebo brucha.


Dĺžka bankovania

Dĺžka bankovania je individuálna, pohybuje sa medzi 20 - 45 minútami, odporúča sa vykonávať bankovanie dvakrát až trikrát týždenne. Obvykle už po prvej procedúre sa dostavuje značný pocit úľavy.

Nepríjemným sprievodným efektom bankovania je popraskanie drobných cievok a vzniku podliatin, ale počas 3 dní dôjde k ich vymiznutiu.


Bankovanie a jeho účinky na naše telo

Pri bankovaní dochádza k intenzívnemu prekrveniu miest, kde boli banky priložené (mechanický účinok). Bankovanie ovplyvňuje vnútorné orgány (reflexný účinok) a napomáha odstraňovať toxické látky z tela von (detoxikačný účinok).


Pre koho je vhodné bankovanie?

Pre tých, ktorí trpia bolesťami hlavy, migrénou, bolesťou chrbta, bolestivou menštruáciou, obličkovými problémami, tenisovým lakťom, bolesťou kolenného kĺbu, celulitídou, nádchou, astmou, zápalom priedušiek, reumatickými problémami, chronickou zápchou atď.


Pre koho nie je vhodné bankovanie?

Bankovanie nie je vhodné pre osoby trpiace celkovou infekciou, horúčkou, celkovým telesným vyčerpaním, popáleninami, trombózami, kŕčovými žilami, gangrénami, otvorenými ranami alebo hnisavou infekciou. Bankovanie nie je vhodné pre ženy v období tehotenstva a v období menštruácie


CELULITÍDA A BANKOVANIE

Táto liečebno-masážna technika rozprúdi krv, lymfu a odstráni škodlivé látky z tela. Pomáha zmierniť alebo odstrániť celulitídu.

Masáž bankami so špecialné namiešaným olejom na celulitídu trvá cca 15-20 minút.

Kontakt

Dana Budinská
Trenčín

0911 206 398

liecivaterapia.sk@gmail.com

Sledujte nás aj na