Dr. Schüssler identifikoval a určil 12 minerálnych (anorganických) tkanivových solí, ktorých nedostatok niektorej z nich vedie k narušeniu bunkového metabolizmu, prípadne až k narušeniu zdravia. V podstate ide o zlúčeniny sodíka, draslíka, železa, vápnika, síry, fosforu, chlóru a kremíka, ktoré sa nachádzajú v ľudskom organizme – v jeho tkanivách a krvi. Bunkové soli sú v podstate základné minerálne živiny, bez ktorých by nebol život vôbec možný. Získavame ich prirodzene z potravy, avšak dnešné poľnohospodárstvo nám poskytuje potraviny často ochudobnené o tieto minerálne látky.

Minerálne anorganické látky sa veľmi ťažko vstrebávajú. Empiricky bolo zistené, že najlepšia vstrebateľnosť je pri spracovaní anorganického materiálu homeopatickou trituráciou na potenciu D6, minerálne látky sa v takejto rezonančnej forme nachádzajú aj prirodzene v potrave.

Prvé fyzické príznaky nedostatku niektorej z biochemických tkanivových solí v organizme sa prejavia na tvári – zmenou sfarbenia a textúry pokožky, skôr ako je možné diagnostikovať poškodenie funkcií tkaniva alebo orgánov v tele.

Dr. Schüssler a jeho následovníci verili a veria, že včasná náprava nerovnováhy na bunkovej úrovni , umožní telu predísť vážnejším zdravotným problémom alebo urýchliť liečenie už prebiehajúceho ochorenia a tým dosiahnuť schopnosť normálne fungovať. Zlepšuje sa fyzické zdravie, telesná pohoda, miznú znaky starnutia, tvár začne zdravo žiariť, naštartuje sa biochemický systém tela.

Biochemické tkanivové soli nie sú medikáciou. Asistujú prirodzenej samoliečebnej, čistiacej a regeneračnej schopnosti tela a poskytujú bunkám esenciálne anorganické živiny na obnovenie rovnováhy a regeneráciu.


Bunkové soli a ich výroba

Biochemické soli sú vyrábané práškovou trituráciou D6 (potencia v pomere 1:1000 000), ktorá je podobná homeopatickej výrobe. Účinok tabliet BTS je súčtom kvantitatívneho doplnenia zisteného chýbajúceho minerálu a energetickej informácie. V takejto zriedenej minimálnej dávke je vstrebateľnosť anorganického materiálu tkanivami najvyššia a tým aj účinok. Tento postup garantuje najväčšiu uzavrenosť pôsobiacej substancie spojenú s najvyššou reakčnou schopnosťou danej látky. Tkaninové soli by sme však nemali zamienať s homeopatiou, pretože minerálne soli si nevyberáme podľa homeopatického zákona podobnosti(podobné liečime podobným), ale na základe zákona deficiencie – telu dodáme to, čo mu podľa istých príznakov chýba.

Sú vyrábané bez obsahu cukru, bez lepku, bez laktózy a bez živočišných derivátov. Nenarúšajú zubnú sklovinu, neovplyvňujú hladinu krvného cukru, sú vhodné pre každého, vrátane ľudí s nízkokalorickou diétou, diabetikov, vegetariánov a vegánov, tehotné, dojčiace ženy alebo najmenšie deti (deťom treba tabletu rozdrviť na prášok a povytierať ďasná alebo rozpustiť prášok v čistej vode na pitie).


PREČO ICH UŽÍVAŤ:
- podporujú samouzdravovacie procesy
- opakujúce sa infekcie
- rekonvalescencia
- kožné problémy
- koliky, bolesti
- stres, psychické a fyzické vyčerpanie
- depresívne stavy
- chronické choroby


Užívanie

Biochemické tkanivové soli sú bezpečné a jemné prípravky látok, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ľudskom tele, a preto neovplyvňujú alebo nepôsobia proti akejkoľvek medikácií a liečbe.

BTS požuté alebo rozpustené pod jazykom, sa vstrebávajú priamo cez membrány orálnych slizníc do krvného riečiska a stávajú sa tak okamžite dostupnými pre organizmus. Doporučujem 10 min. pred a po užití nejesť, nepiť. Najlepšie výsledky sa dosahujú pravidelným každodenným užívaním, dvakrát denne.

V systéme BTS pracujeme s minerálnymi látkami, ktoré sa v rozpustenom stave prepravujú do cieľových tkanív organizmu a preto by sme mali dodržiavať pravidelný pitný režim – čerstvú vodu.CHRONICKÉ STAVY - užívajú sa dlhodobo 2-3x denne jedna tableta. Aby sa účinok dostavil čím skôr, je lepšie začať dávkou 5-6 niekedy aj 8x denne.

AKÚTNE STAVY - vyžadujú dávkovanie 1 tabletu každé 2 hodiny, niekedy aj častejšie(napr. Kali Phos alebo Ferr Phos).

Bunkové soli sa vstrebávajú sliznicami v ústach a kožou. Tablety (pastilky) je potrebné vycmúľať, rozhrýzť, rozžuť v ústnej dutine alebo rozpustiť v pitnej vode a pomaly vypiť (u detí, Mag Phos..)Nežiadúce účinky

Nosičom sú rastlinné polyoly, ktoré môžu v ojedinelých prípadoch spôsobovať spočiatku plynatosť a vo väčšom množstve mať laxatívny účinok.


BTS sú balené v umelohmotnom kontajneri po 180 tbl., 90 g.

Veľkosť balenia je na 3 mesačnú spotrebu pre 1 osobu pri užívaní 2x1 každý deň.

BTS sa skladujú na suchom a chladnom mieste, mimo priameho slnka a zdrojov elektromagnetického žiarenia ako je mobilný telefón, TV, mikrovlná rúra, chladnička ... atď.


VÝHODY

- prírodné produkty
- ľahko sa užívajú
- rokmi overená metóda liečby
- bez nežiadúcich účinkov
- vhodné aj pre malé deti a tehotné
- žiadne konktraindikácie s užívaním iných liekov
- doplňaním minerálov si liečite mnohé zdravotné problémy


AKO PREBIEHA VÝBER JEDNOTLIVÝCH BUNKOVÝCH SOLÍ

1. pohovorom - osobné stretnutie, skype, telefón 
2. poradenstvo cez email
POPIS JEDNOTLIVÝCH SOLÍ

KALIUM PHOSPHORICUM (KALI PHOS) - ENERGIA, MOZOG

Základný prostriedok pre mozog a senzorické nervy. Pomáha pri únave a syndróme vyhorenia. Podporuje koncentráciu a pamäť. Pomáha študentom v skúškovom období, manažérom v hektickom období, ženám na materskej dovolenke, pri hyperaktivite mysli, neurasténii a hystérii. Tonikum pri rýchlych a intenzívnych stavoch, napr.ťažký pôrod, teplota nad 39°C, otrava krvi, nekróza, gangréna alebo vyčerpanosť pri dlhodobých alebo vážnych chorobách (keď ide o život, súčasť bojovej trojkombinácie Kali phos-Ferr phos-Nat mur). Výborný prostriedok na prekonanie silného stresu, šoku, plačlivosti a silneju duševnej vyčerpanosti s Mag phos (napr.pri rozchode, úmrtí v rodine a pod.). Posilňuje odolnosť mozgových a nervových buniek voči toxínom. Je vhodný pri chorobách mozgu: Alzheimerova choroba, starecká demencia, depresia, infekcie, otras mozgu. Aj pre nepokojné deti, ktoré nespávajú, ľahko sa prebúdzajú, chcú sa nosiť. Pomáha pri svalovej slabosti, anémii kvôli krátkému životu krvných buniek. Ako antidepresívum v prípade plačlivej nálady Kali Phos spolu s Nat Mur.

Nedostatok sa prejavuje stratou žiare v tvári, iritabilitou alebo apatiou, šedastým nádychom pokožky, najskôr okolo úst a spánkov a neskôr na celej tvári. Extrémny nedostatok sa prejaví hnilobným zápachom tela a odumieraním tkanív.


NATRIUM SULPHURICUM (NAT SULPH) - PEČEŇ

Detoxikácia pečene, lymfatického systému čriev. Vylučuje nadbytočnú vodu spolu s toxínmi z organizmu (aj pri vážnejších stavoch ako ascites(voda v brušnej dutine), úraz mozgu a pod). Pomáha pri svrbení kože, ekzéme, chronickom zahlienení, solárnej alergii, cystách, plynatosti, poškodení pečene toxínmi, antikoncepciou, alkoholom, po antibiotikách, pri hepatitíde, infekčnej mononukleóze, opakovaných migrénach (bolesti sú v záhlaví), cukrovke, dne, hustej žlči, žlčníkových kameňoch, zvracaní žlče, pri vredoch predkolenia, Crohnovej chorobe, ulceróznej kolitíde, chornických hnačkách a potravinovej intolerancii (spolu s úpravou stravy). Vhodný pri vírusových ochoreniach, chrípke, vírusových bradaviciach (Nat sulph, Kali mur a Zincum).

Vhodný doplnok detoxikačných kúr. Môže pomôcť pri chudnutí.

Nedostatok Nat sulph spôsobuje zadržiavanie vody (náhle pribratie na váhe) horkú chuť žlče na jazyku, ekzém a svrbenie kože, prípadne serózny exudát.

Upozornenie: Dehydrovaní ľudia (liečený na vysoký tlak krvi alebo s pitným režimom menej ako 2 L denne) by mali Nat sulph užívať jedine s Nat mur (poraďte sa s vyškoleným konzultantom)!


KALIUM MURIATICUM (KALI MUR) - KOLAGÉN, FIBRÍN, ELASTÍN

Pri akejkoľvek traume je potrebné zvýšiť množstvo tejto soli - zápal, infekcia, očkovanie, popáleniny, chirurgické zákroky, nehody, náhle zmeny teploty, hypotermia. Dôležitý minerál pre sliznice, najmä sliznice priedušiek, pomáha pri bežnej angíne, zápale priedušiek, stredného ucha. Kali mur je biochemickým prostriedkom pre druhé štádium zápalu - opuch a biely fibrínový hlien. Posilňuje sliznice po opakovaných infekciách. Rospúšťa hustý hlien, uľahčuje vykašliavanie, je vhodný pre fajčiarov alebo pri zahlienení v dôsledku nadmernej konzumácie mliečnych výrobkov. Reguluje hustotu krvi, pomáha pri poruchách zrážanlivosti a znižuje riziko trombózy, aj po traumách a operáciách, pri boľavých kŕčových žilách. Prevencia nežiadúcich účinkov očkovania. Pomáha vylúčiť chemické jedy z tela. Reguluje vylučovanie žliaz a podporuje vylučovanie materského mlieka. Reguluje tvorbu elastínu, kolagénu a fibrínu, pomáha pri fibrotických zmenách (cystická fibróza, fibrocystické ochorenie prsníkov, fibrózne myómy..) pri kožných výrastkoch, zrastoch a predchádza stuhnutým a nepekným jazvám (napr.rozsiahle popáleniny). Spoločne s Ferr Phos sa doporučuje pre deti v období zvýšeného rizika infekcie (napr.nástup do škôlky, jesenné a zimné mesiace)

Nedostatok sa na tvári prejavuje ako biele kruhy v okolí očí alebo až ako mliečna bledosť tváre, pavučinové cievky alebo kožné výrastky. Biely fibrínový povlak na jazyku. Acne rosacea. Veľké kusy zrazenej krvi pri menštruácii. Mílie. Biely povlak na perách.


CALCAREA FLUORICA (CALC FLUOR) - ELASTICITA

V tele reguluje tvorbu keratínu a nedostatok sa prejaví jeho vylučovaním na povrchu kože, mozoľami, zhrubnutou kožou na pätách a sprasklinami na koži a slizniciach. Vďaka veľkej tvrdosti zabezpečuje celistvosť povrchov orgánov, kostí, pokožky, stien ciev, zubnej skloviny. Posilňuje krvný obech a zlepšuje funkčnosť ciev, pružnosť a pohyblivosť kĺbov(vysychanie kĺbov, artróza, artritída), elasticitu šliach, kože a ciev. Pomáha pri kŕčových žilách, hemeroidoch, ovisnutom bruchu, kútikoch, fisúrach, inkontinencii, poklese maternice po pôrode, natiahnutých šľachách, hypermobilite kĺbov, tenisovom lakti, presilených šľachách napr.športom alebo prácou (zápästia), kostných výrastkoch, slabej zubnej sklovine a obnažených krčkoch a pri rastových bolestiach. Pôsobí ako lifting tváre, vyhladzuje početné predčasné vrásky. Podporuje trávenie a peristaltiku. Prevencia strií a zubného kazu. Na tvári sa nedostatok Calc fluor prejavuje hnedočiernymi kruhmi okolo očí, modrofialovými perami, prasklinami na koži a zhrubnutou kožou.


MAGNESIA PHOSPHORICA (MAG PHOS) - RELAXÁCIA SVALOV A NERVOV

Reguluje elektrické napätie nervov a činnosť žliaz (diabetes, hyperfunkcia štítnej žľazy). Pomáha pri nervovom napätí, nespavosti, neuróze. Ak magnézium neprináša účinok, treba ho kombinovať s Calc Phos. Zodpovedá za relaxáciu svalov. Pomáha pri kŕčoch hladkej svaloviny a pri kolikových bolestiach (bez zápalu, úľava teplom, prudké, prerušované, migrujúce bolesti), pri bolestivom nadúvaní, seknutí v krížoch, spastickom kašli(dusivý kašel), tikoch, syndróme nepokojných nôh, pocitoch strachu a neistoty, pažravosti (prejedaní sa pri strese), pri všetkých kolikách:obličkových, žlčníkových, bolestivom vyplavovaní piesku z obličiek, menštruačných bolestiach, pri migréne, neuralgiách, tvárových bolestiach. Je výborným tonikom činnosti srdca, posilňuje svalový výkon pri športe, posilňuje slabé srdce a pomáha pri vysokom tlaku krvi. Je vhodný posledné 2 mesiace pred pôrodom ako príprava na efektívne kontrakcie. Pri akútnej spastickej bolesti alebo kŕčoch rozpustite 5 tabliet naraz v horúcej vode a pite po malých dúškoch.

Nedostatok sa prejavuje červeným zafarbením líc a tváre bez zvýšenej teploty, nervovým nepokojom a zvýšenou chuťou na horkú čokoládu. Červené fľaky na krku z trémy.KALIUM SULPHURICUM (KALI SULPH) - BUNKOVÉ DÝCHANIE A DETOXIKÁCIA

Zodpovedá za prestup kyslíka do bunky, oxidáciu a vnútrobunkovú detoxikáciu. Je potrebný pri chronických zápaloch a pri tvorbe žltozeleného lepkavého hlienu. Je dôležitý pre sliznicu pľúc pri zápale, pomáha pri astme, klaustrofóbii, pocite dusenia, nedostatku kyslíka, depresii neskorého popoludnia, túžbe po čerstvom vzduchu, neznášanlivosti zatvorených miestností s vydýchaným vzduchom a pod. Vhodný pri cukrovke I. typu, autoimunitných ochoreniach, rakovine - prevencia. Pomáha pri obnove chronicky zapálenej alebo olupujúcej sa koži, pri psoriáze, seborei, ekzémoch s tvorbou šupín, lupiny, dlhodobom akné, epitelióme. Pomáha pri poruchách trávenia a podporuje činnosť pankreasu. Odstraňuje svalovú horúčku. Nedostatok sa prejavuje ako poruchy pigmentácie: pigmentové fľaky, starecké škvrny, pehy alebo ako olupujúca sa a zapálená koža.

Upozornenie: Kali sulph by sa malo pri dlhodobom užívaní kombinovať vždy s Nat sulph.NATRIUM PHOSPHORICUM (NAT PHOS) - ROVNOVÁHA PH, OBLIČKY

Pomáha pri prekyslení organizmu (popri diéte), pri zvýšenej acidite-kyslosti v žalúdku, vredovej chorobe žalúdka, chronickom reumatizme, ischiase, dne, dyspepsii, tukovej obezite (veľa podkožného tuku, dvojitá brada), mykóze, črevných parazitoch, kyslom zvracaní, kyslo páchnucom pote alebo zelených kyslo páchnucich hnačkách, kyslej chuti na jazyku a neprekonateľnej túžby na sladké, kávu, múčne potraviny alebo na samotné maslo. Pomáha pri chudnutí. Podporuje činnosť obličiek, pomáha pri obličkových a žlčníkových kameňoch. Odkyslenie zlepšuje vylučovanie žlče a činnosť pečene. Je základným prostriedkom na detoxikáciu lymfy po chorobe a pri chronicky zväčšených uzlinách. Emulguje tuky, podporuje ich trávenie, pomáha pri zvýšenom cholesterole a triglyceridoch. Odkyslenie je nevyhnutné pri onkologických ochoreniach - ako prevencia remisie.

Nedostatok Nat phos nastáva pri dlhodobo nevhodnej strave (cukry, tuky), nárazovom prejedaní sa pri strese. Je v vhodný v kombináciách proti kŕčom (s Calc Phos), ateroskleróze, cievnej chorobe, neplodnosti v dôsledku prekyslenia a pod. Prejavuje sa nečistou, mastnou pokožkou tváre, mastnou T-zónou, uhrami (biele alebo čierne bodky), neskôr usadzovaním sa podkožného tuku a stratou obrysov tváre (dvojitá brada). Výnimočne sa nedostatok prejavuje aj ako suchá koža bez tuku. Prekyslený organizmus je unavený, zle sa zotavuje z choroby a rany sa zle hoja.CALCAREA SULPHURICA (CALC SULPH) - DETOXIKÁCIA

Podporuje činnosť pečene, spriechodňuje a čistí tkanivá, dáva do pohybu toxíny a kyseliny, pôsobí proti chronickej tvorbe hnisu. Pomáha pri zle sa hojacich a mokvajúcich ranách, pri aftách, slabých krvácavých ďasnách, pri opakujúcich sa herpesoch, hnisavom akné, hnisavý zápal mandlí a hnisavých slzných kanálikoch (po Silicey) ulcerácii žalúdka, pri vredoch predkolenia, chrastách vo vlasovej časti hlavy u dojčiat (crusta lactea). Posilňuje slabú imunitu. Posilňuje sliznice pri opakovaných zápaloch močových ciest. Pri nedostatku je zafarbenie tváre alabastrovo biele (biela ako stena alebo porcelánová bábika). Vyrážky sú naplnené hnisom.

Upozornenie: ak sa v dôsledku užívania objaví hnisavá vyrážka, treba podporiť detoxikáciu s Nat phos a Nat sulph.


SILICEA - PEVNOSŤ

Pomáha udržiavať pevnú a zdravú kožu, vlasy a nechty, kĺby a spojivové tkanivo. Chráni nervy, posilňuje ich ochranné vrstvy. Pomáha pri lámavosti ciev, sklone k modrinám, predchádza striám. Čistí a posilňuje spojivové tkanivo pri infiltrovaných a uzatvorených ložiskách hnisu, hnisavej angíne, abcesoch, pri aterosklerotických zmenách ciev, kalifikátoch v kĺboch, zápaloch kostí, nechtového lôžka, rozsiahlych modrinách a pri silnej osteoporóze (spolu s Calc Phos). Pomáha pri atopickom ekzéme, jemnej a citlivej pokožke, pri vypadávaní vlasov, predčasných vráskach, ktoré sú hlboké (na čele, pri uchu, v okolí očí), pri hernii, pri zapáchajúcom potení, pri nervovej precitlivelosti na fázy mesiaca. Má omladzujúci liftingový účinok, posilňuje šľachy a väzivá.

Nedostatok sa prejaví zrkadlovým leskom na čele, špičke nosa a holennej kosti, v neskoršom veku hlbokými vráskami. Človek vyzerá staršie. Vlasy sú na koncoch rozdvojené a nechty sú slabé, štiepia sa.

POZOR: Nesmie sa užívať pri implantátoch. Siliceu v prípade prekyslenia treba užívať spolu s Nat phos (masívne vypudzuje kyseliny z tkanív) v pomere 1:2


CALCAREA PHOPHORICA (CALC PHOS) - METABOLIZMUS BIELKOVÍN

Dôležitá pre tvorbu pevných kostí a zdravých zubov, vo fáze intenzívneho rastu detí, v tehotenstve a pri dojčení. Zodpovedá za metabolizmus bielkovín a tvorbu hormónov. Pomáha pri nechcenom náhlom chudnutí, nechutenstve, ale aj pri bielkovinovej tučnote u ľudí s nadmerným prijímom bielkovín. Pomáha pri zvýšenom svalovom napätí, stuhnutých svaloch, tetánii, stuhnutých trapézoch a bolestiach hlavy pri zmene počasia a pri uponáhľanom srdci(zvýšený tep). Základný prostriedok proti kŕčom kostrového svalstva. Veľmi vhodná pre hyperaktívne deti. Posilňuje zuby a kosti pri osteoporóze, podporuje hojenie zlomenín a pomáha pri rastových bolestiach. Uľavuje pri artritíde (bolesti pri zmene počasia). Pomáha rozpúšťať kalcifikáty a pri polypoch. Pri anémii (so zníženým počtom červených krviniek) a znížeom počte leukocytov podporuje krvotvorbu v kostnej dreni.

Nestostaok sa prejaví voskovým zafarbením na tvári a ušiach alebo chronickým sklovitým albumínovým výtokom studenými končatinami, prípadne ihličkovitým pichaním v končatinách až tŕpnutím.


NATRUM MURIATICUM (NAT MUR) - VODA

Zabezpečuje hydratáciu buniek a tvorbu tepla. Dehydratácia predstavuje dnes oveľa väčší problém, ako si uvedomujeme. Nat Mur pomáha pri všetkých prejavoch dehydratácie: vysoký krvný tlak, vysychanie kĺbov a platničiek (praskanie v kĺboch), glaukóm, suché oči, pálivá bolesť očí, suchá koža, vodnatý sekrét z nosa, tečúce slzy, strata čuchu a chuti, sucho v ústach, suché zdurené sliznice, chronické problémy prínosových dutín, suchý kašeľ bez zápalu, slané alebo vodnaté masívne potenie, potenie v klimaktériu alebo neschopnosť potiť sa. Podporuje činnosť obličiek (regulácia vody v tele a pomáha pri zadržiavaní vody a neschopnosti vodu vylúčiť alebo naopak pri polyúrii. Pomáha pri akútnej dehydratácii s vodnatým zvracaním, vodnatými hnačkami a celkovým obehovým zlyhaním a pri úpale. Pomáha odbúrať biologické jedy a histamín. Spolu s dostatkom vody výrazne pomáha pri prejavoch alergie, sennej nádchy a pri precitlivenosti na jedy hmyzu. Je dôležitý pre ochranu slizníc (vlhkosť, suché slinznice sú náchylné na infekcie, opúchajú), najmä žalúdočnej, pomáha pri pocite pálenia záhy. Základná látka pre regeneráciu málo prekrvených tkanív: chrupaviek a očí. Na psychickej rovine pomáha pri plačlivosti alebo neschopnosti sa vyplakať sa, pri smútku, hlbokom sklamaní, depresii, negatívnych myšlienkach a neprekonateľnej túžbe po alkohole. Vďaka hydratácii buniek má liftingový účinok. Odstraňuje únavu (od rána, otupenosť po celý deň, kedy ani spánok neprináša osvieženie, problémy s ranným vstávaním), malátnosť a pocit chladu ( aj v lete). Je súčasťou bojovej trojkombinácie Kali phos - Nat mur - Ferr Phos. Nedostatok vody a Nat mur sa prejaví zväčšenými pórmi na tvári bez mastnoty ( líca a spánky), opuchom okolo očí, ktorý býva najhorší ráno, želatínovým leskom v okolí očí, výraznou nasolabiálnou vráskou, zvýšenou chuťou na slané, odporom prijímať dostatok čistej vody alebo naopak veľkým smädom ( aj v noci)

Pozn.Samotné užívanie Nat mur nie je postačujúce, treba vypiť minimálne 2-3 L vody denne.


FERRUM PHOSPHORICUM (FERR PHOS) - PRVÁ POMOC

Posilňuje imunitu (časté infekcie), pomáha pri zápale, teplote a krvácaní. Prostriedok na prvé štádium infekčných aj neinfekčných zápalov (bolesť, zápal, zvýšená teplota, prekrvenie, bez hlienu). Vhodný prípravok pre akékoľvek ochorenie v štádiu zápalu, pri suchom bolestivom kašli, angíne, zápale stredného ucha, gastritíde, zápale močových ciest a pod. Zastavuje krvácanie, ochraňuje tkanivo pri traumách, po zákrokoch (napr.trhanie stoličky alebo operácie) a po popáleninách (použiť ihneď na kožu). Pomáha pri anémii z nedostatku železa, ochabnutom svalstve, zápche a silnej menštruácii. Posilňuje po pôrode v obnove krvi a predchádzaní zápalom, pomáha pri únavovom syndróme, chronickej únave s potrebou si ľahnúť počas dňa a pri nízkom tlaku krvi. Veľmi dobrý prostriedok pri začínajúcej infekcii (viróza, angína a pod.) alebo pomáha infekciám predchádzať (škôlkári, ľudia s oslabenou imunitou). Pomáha pri zvracaní potravy (napr.tehotenská nausea). Pomáha zastaviť krvácanie.

Akútny nedostatok železa spoznáme na tvári podľa červených líc a uší, ktoré sú na dotyk teplé. Chronický nedostatok sa prejaví čiernofialovým až magentovým zafarbením po stránkach koreňa nosa pri vnutornom kútiku oka. Ľudia s nedostatom železa zle znášajú teplo v saune a v lete.